Wietnam

Dziś jest: Niedziela, 26 września 2021, Imieniny: Justyny, Cypriana
Promocje i ogłoszenia »

Wietnam

2009-07-28

Wietnam

Obywatele polscy zamierzający odwiedzić Wietnam obowiązani są mieć ważny dokument podróży oraz wizę uprawniającą do wjazdu na terytorium tego kraju.


Stolica: Hanoi
Waluta: dong wietnamski (VND);
1 USD = ok. 16 000 VND
Język urzędowy: wietnamski
Inne języki: angielski, chiński (yue), francuski

WIZA I PRZEPISY WJAZDOWE

Obywatele polscy zamierzający odwiedzić Wietnam obowiązani są mieć ważny dokument podróży oraz wizę uprawniającą do wjazdu na terytorium tego kraju. W zależności od celu wjazdu wydawane są wizy jedno­krotne lub wielokrotne z okresem ważności do 12 miesięcy. O wizę do Wietnamu można ubiegać się w urzędach konsu­larnych tego kraju. Otrzymanie jej na granicy państwa możliwe jest w przypadku przyjazdu na pogrzeb członka rodziny lub odwiedzin ciężko chorego członka rodziny, pod warunkiem że przyjazd nastąpił z kraju, w którym Wietnam nie ma placówki dyplomatycznej. Pozwolenie na pobyt wystawia Urząd Kontroli Ruchu Granicznego na przejściu granicznym. Może ono zostać cofnięte lub jego termin ważności może zostać skrócony w razie naruszenia prawa lub niezgodności faktycznego celu pobytu z deklarowanym.

PRZEPISY CELNE

Ograniczenia celne nie odbiegają specjalnie od norm ogólnie przyjętych w innych krajach – nie podlegają ocleniu rzeczy przeznaczone do użytku osobistego w ilościach nie wskazujących na przeznaczenie handlowe. Przedmioty o większej wartości, a także gotówkę powyżej 3000 USD należy zgłosić w deklaracji celnej. Istnieje też specyficzna kontrola obej­mująca przywożone i wywożone kasety wideo, magnetofonowe, płyty CD, a także książki i czasopisma. Nie wywołane w Wiet­namie filmy (klisze fotograficzne) mogą być zakwestionowane przy wyjeździe. Przy przekraczaniu granicy Wietnamu trzeba wypełnić druk deklaracji celnej, którego kopię należy okazać podczas wyjazdu.

PRZEPISY PRAWNE

Kary za złamanie prawa są bardzo surowe. Za posiadanie czy rozprowadzanie narkotyków grozi nawet kara śmierci. Obowiązuje zakaz wywozu różnych dóbr kultury czy przedmiotów (np. kość słoniowa), należy więc przed zakupem upewnić się, czy dana rzecz nie znajduje się na liście towarów objętych takim zakazem.

MELDUNEK

Cudzoziemiec przebywający w Wietnamie musi dokonać meldunku na policji (obowiązek ten realizowany jest przez osobę lub instytucję kwaterującą).

SZCZEPIENIA I SŁUŻBA ZDROWIA

Obecnie nie ma informacji o występowaniu jakiejkolwiek epidemii. WHO zaleca szcze­pienia przeciw żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, boreliozie (encefalitis), dendze i tężcowi. Osoby przybywające z krajów zagrożonych epidemiologicznie mają obowiązek poddania się kontroli oraz muszą wypełnić formularze zdrowotne na przejściu granicznym. Ponadto dzieci powyżej 1 roku przyby­wa­jące z terenów zagro­żo­nych żółtaczką oraz osoby przybywa­jące z terenów zagrożo­nych epidemiami muszą przedstawić świa­dectwa szczepień. Generalnie poziom opieki medycznej w Wiet­namie zdecydowanie odbiega od standardów europejskich. W dużych miastach (Ho Chi Minh, Hanoi) czynne są prywatne kliniki medyczne, w których poziom usług jest na zdecydowanie wyższym poziomie, lecz koszt pobytu w nich jest bardzo wysoki. Za konsultację medyczną trzeba zapłacić ok. 80 USD. W związku z tym zaleca się wykupienie ubezpieczenia, które pokryje koszty usług medycznych.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW

Władze wietnamskie nie uzna­ją polskiego prawa jazdy. Możliwe jest uzyskanie wiet­namskiego prawa jazdy na podstawie polskiego.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

Cudzoziemcy mogą swobodnie poruszać się po terytorium całego kraju z wyjątkiem stref zamk­niętych, wojskowych oraz obszarów górskich, na których obo­wiązują ograniczenia ruchu turystycznego. Wietnam jest bardzo ciekawy pod względem turystycznym: z walorów krajobra­zo­wych słyną m.in. Ha Long, Cat Ba, Tra Co, Sapa, delta Mekongu, z walorów kulturowych i historycznych – m.in. Hoi An, Hue, My Son, a ty­powo wypoczynkowych – np. Da Lat czy Nha Trang. W Wiet­namie turysta może zamieszkać w hotelu lub pensjonacie – cena za nocleg w Hanoi zaczyna się od 10 USD. Podróżować można drogą lotniczą, koleją (podróż z Hanoi do Ho Chi Minh City zajmuje ok. 30 godzin) lub komunikacją drogową (minibusy, autobusy). Można również wynająć samochód lub motocykl. W miastach zaskoczeniem dla turysty może być duży ruch uliczny (najliczniejsze są motocykle). Jazda odbywa się na granicy bezpieczeństwa – szczególną ostrożność należy zachować przy przechodzeniu przez jezdnię.

BEZPIECZEŃSTWO

Wietnam jest krajem stosunkowo bez­piecznym. Nie odnotowuje się tu ataków terrorystycznych czy zbrojnych napaści. W Hanoi, oprócz kradzieży kieszon­ko­wych, które są plagą dużych centrów handlowych, inne przypadki przestępstw pospolitych należą do wyjątków (choć np. w Ho Chi Minh City zagrożenie przestępczością pospolitą jest większe).

ŚWIĘTA

Dni wolne od pracy to: 1 stycznia, 30 kwietnia – Dzień Wyzwolenia Sajgonu, 1 maja – Święto Pracy, 2 września – Święto Narodowe. Nowy Rok Księżycowy Tet obchodzony jest w stycz­niu lub lutym; czas wolny od pracy rozpoczyna się w ostatnim dniu sta­re­go roku i trwa przez kolejne trzy dni księżycowego Nowego Roku.

PRZYDATNE INFORMACJE:

  • Różnica czasu między Wietnamem a Polską to 6 godzin w czasie zimowym, 5 godzin w czasie letnim (w Wietnamie nie ma zmiany czasu z zimowego na letni).
  • Dotychczas żaden z polskich operatorów komórkowych nie miał podpisanej umowy roamingowej z Wietnamem. SMS-y z Wietnamu są odbierane przez abonentów polskich sieci komórkowych, natomiast SMS-y wysyłane z polskich sieci nie docierają do aparatów działających w sieci wietnamskiej. Tele­fon na kartę może być użyty w Wietnamie po wykupieniu karty miejscowego operatora. Minimalna opłata 100 tys. VND wystarcza na ok. 40 minut rozmów lokalnych.
  • Godziny pracy urzędów państwowych: od 8.00 do 17.00, z go­dzinną przerwą w przedziale czasowym od 11.00 do 13.00.
  • W małych miejscowościach mogą wystąpić problemy z zao­patrzeniem w artykuły spożywcze i środki higieniczne. Sklepy czynne są przeważnie do godz. 20.00. W większości z nich cena podlega negocjacji.
  • Walutę (euro, dolary) można wymienić w niemal każdym skle­pie z wyrobami jubilerskimi lub w hotelu. W dużych miastach sieć kantorów jest dość dobrze rozwinięta, w mniejszych miejscowościach kantorów praktycznie nie ma.
  • W miejscach atrakcyjnych turystycznie jest dużo hoteli, a ich standard jest zróżnicowany. Ceny wahają się od 10 do 300 USD i więcej za dobę.
  • Należy uważać na posiłki w ulicznych jadłodajniach (wątpliwości budzą warunki sanitarno-higieniczne).
  • Koszt przejazdu z lotniska Noi Bai do centrum Hanoi nie powinien przekroczyć równowartości 15 USD. Popularnym sposobem poruszania się po miastach jest jazda na motocyklu z miejscowym kierowcą. Koszt przejazdu w granicach Hanoi nie powinien przekroczyć 50 tys. VND, jednak cenę zawsze należy uzgodnić przed jazdą.
  • Najlepsza pora na zwiedzanie Wietnamu to jesień i wiosna. Latem temperatura przekracza 40 st. C. Uciążliwości związane z upałem dodatkowo są potęgowane przez wysoką wilgotność. Szczyt pory deszczowej przypada w sierpniu. Zimą tempe­ratura spada do ok. 10 st. C, występują również częste opady deszczu.Source: http://turystyka.wp.pl
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

fotoreportaze
Jeśli szukasz kredyt lub pożyczki na swój wymarzony i wgzotyczny wyjazd skorzystaj z oferty naszych partnerów finansowych, serwisów 7kredyt.pl oraz Internetowego Domu Kredytowego KredytHouse.pl

Sonda

Gdzie w tym roku spędzisz urlop?

W kraju, nad morzem

W kraju, nad jeziorem

W kraju, w górach

Za granicą

Najnowsze firmy w bazie

Tanie Bilety Lotnicze

Centrum Rezerwacji Lotów - tanie loty do większości lotnisk na świecie. Ponad 1000...

Bieszczady - noclegi pokoje...

Portal o Bieszczadach dla miłośników tych pięknych gór oraz dla tych co dopiero...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7travel.pl, dodaj swój e-mail:

Portal 7travel.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Współpraca z portalem 7travel.pl | Napisz do nas

Fora 7travel.pl: Hotele | Austria | Chorwacja | Grecja | Hiszpania | Turcja | Egipt | Maroko | Suwalszczyzna

© Copyright by 7travel.pl, 2009-2014